Plzeňský kraj skončil na Olympiádě dětí a mládeže těsně pod medailemi

Plzeň - Olympiáda dětí a mládeže České republiky (ODM) je republiková soutěž krajských reprezentací v kategoriích mladších a starších žáků a žákyň. Sportovcům navozuje atmosféru opravdových olympijských her. Mladí účastníci nejsou ochuzeni o zapálení olympijského ohně, slavnostní ceremoniály, soužití v olympijské vesnici nebo složení olympijské přísahy.

ODM je projektem Českého olympijského výboru, který si ke spolupráci vybírá jako pořadatele jednotlivé kraje. Olympiády se odehrávají v dvouletých cyklech a střídá se jejich letní a zimní podoba. První ročník (letní) olympiády proběhl v roce 2003.

Jednotlivé výpravy sestavují příslušné krajské úřady na základě nominačních kritérií jednotlivých sportovních svazů.

Olympiáda dětí a mládeže se vrací do Pardubického kraje po 15 letech. V červnu roku 2003 se zde konala ta historicky vůbec první a do Litomyšle, Chocně a Svitav se sjelo přes 3000 účastníků. Od 28. ledna do 2. února 2018 bude Pardubický kraj tentokrát hostit zimní variantu Her. O medaile se bude bojovat v jedenácti sportovních soutěžích (alpské lyžování, běžecké lyžování, lední hokej, skicross, snowboarding, biatlon, krasobruslení, rychlobruslení, lyžařský orientační běh, taneční soutěž a šachy). Očekává se účast dohromady až 1722 sportovců, trenérů, servismanů a vedoucích výprav.

Neodmyslitelnou součástí olympiády je také její maskot, a tím bude na ODM 2018 v Pardubickém kraji klokanice Bibi Olympia. Předlohou maskota je vzácná albínka klokana rudokrkého, která se narodila v Letohradu. Letos ji slavnostně pokřtil známý herec a režisér Jiří Mádl.

Podíváme-li se podrobněji na lední hokej, mužstvo Plzeňského kraje tvořilo hned patnáct indiánů, šest hráčů Třemošné a jeden zástupce Klatov. Mužstvo na úvod skupiny porazilo Hlavní město Praha 3:1 a Středočeský kraj 2:1. Další hrací den opět nepoznalo hořkost porážky, když porazilo Zlínský kraj 5:3 a remizovalo 0:0 s Ústeckým krajem. Poslední lednový den v západočeském derby podlehl Karlovarský kraj 3:5 a poté došlo i na Plzeňany, když nad jejich síly byl 2:4 kraj Vysočina. Semifinále pak bylo velkým bojem a Moravskoslezský kraj nakonec uspěl 2:1. A protože v souboji o třetí příčku byl úspěšnější v poměru 3:1 Královehradecký kraj, museli se Plzeňané spokojit s příčkou čtvrtou. Celkovým vítězem se stal kraj Vysočina.

Veškeré info ZDE!

Plzeňský kraj

HC Plzeň 1929
Altrichter Jakub
Bočan David
Hauser Petr
Hodinář Jan
Jánský Martin
Jiříček David
Marcel Marcel
Matoušek Aleš
Páník Adam
Plecitý Dominik
Prchlík Jaroslav
Šiler Jakub
Soukup Dominik
Špaček David
Steinbrucker Milan

HC Meteor Třemošná
Beránek Jiří
Bulka Kryštof
Holý Jakub
Korčák Matěj
Kozlík Patrik
Poch Josef

HC Klatovy
Kaiser Daniel


Rozhovor Petr Vojan

Jak byste Olympiádu všeobecně zhodnotil, jak se vám projekt líbí?
Pokud budu mluvit všeobecně, myslím, že je to skvělá událost pro všechny. Kluci a holky zažijí takovou malou kopii skutečných her se vším, co k tomu patří. Takže projekt je to určitě skvělý. Za hokej - je to v podstatě první akce, kde se potkají všichni hráči daného ročníku. Je to vlastně takové srovnání jak na tom hráči v ročníku 2003, v porovnání s ostatními v republice, jsou. Z výkonů na Olympiádě se také potom tvoří první mládežnická reprezentace U 16 na příští sezonu. Takže je tam spousta svazových trenérů a pozorovatelů.

Jak hodnotíte výsledky Plzeňského kraje a celkové čtvrté místo?
Určitě jsme spokojeni, po několika letech jsme se totiž zase probojovali do závěrečných zápasů takových turnajů a konečné čtvrté místo je určitě úspěch. I když si myslím, že jsme měli na to získat jednu z medailí. Bohužel před semifinále se nám zranil hráč první pětky a to velmi ovlivnilo další průběh turnaje. Rozpadla se nám totiž naše první pětka, která do té doby na turnaji dominovala a prakticky rozhodla všechna předchozí utkání. Rozpadla se tak i přesilovka, ve které jsme dosud stříleli rozhodující branky. To asi rozhodlo i semifinále a zápas o třetí místo, kde jsme mohli vyrovnané zápasy v přesilovkách rozhodnout, měli jsme jich dost, ale tam jsme už skoro nevystřelili na branku...

Jak se díváte na úroveň zápasů a možný přínos pro hráče?
Naše skupina byla velmi vyrovnaná. Ve všech zápasech se tak hrálo na doraz, často se rozhodovalo v posledních minutách. Výsledky byly opravdu těsné, na rozdíl od druhé skupiny, kde bylo pár týmů slabších. Celkově je turnaj velmi náročný, protože odehrát šest zápasů ve třech dnech je opravdu na hraně. Všechny týmy tak v naší skupině odehrály 6 opravdu velmi kvalitních utkání. Hráči získali spoustu nových zkušeností a určitě je to posunulo o kus dál. My jsme navíc, společně s dalšími semifinalisty, přidali ještě další dva zápasy o konečné umístění ve čtvrtém dni a to už bylo jen a jen o morálu. Jinak úroveň je samozřejmě nižší, než v extralize mladšího dorostu, tam jsou hráči ještě o rok starší. Nicméně, se zde potkali nejlepší hráči z ročníku 2003 a v zápasech to bylo znát.

Soutěž mladšího dorostu má nyní pauzu, jak se tým připravuje na finiš základní části?
Tím, že jsme měli polovinu mužstva na Olympiádě mládeže, jsme nemohli pauzu plně využít, ale kolega Jan Snopek se s ročníkem 2002 zaměřil na rovnovážné situace 1-1 a 2-2, ve kterých jsme potřebovali nějaké věci doladit. Teď odehrajeme další dvě kola a bude další olympijská pauza, tentokrát ta "dospělá". Tam bude dohrávka s Budějovicemi i prostor na herní a systémové věci.

Play off se blíží...
Ano, z loňska máme ve všech kategoriích Akademie na co navazovat. Junioři dnes rozehrají svojí rychlojízdu 10 zápasů o play off, pevně věřím, že to zvládnou. Uvidíme, jak to potom bude s juniory, kteří pravidelně nastupují za A tým a dostávají tam hodně prostoru. Chceme být ve všech kategoriích pro play off co nejsilnější, koncem února tak dáme všechny týmy Akademie hráčsky dohromady.

A jaké jsou tedy cíle?
Myslím, že máme kádry schopné se opět porvat o nejvyšší příčky, ale play off je nevyzpytatelné. Uvidíme, jak to nakonec výsledkově dopadne, ale ten hlavní cíl se nám daří plnit již nyní, a to posouvat mladé hráče do A týmu.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů!


Související články

Reprezentační šestnáctka míří na turnaj do Rakouska!

Reprezentace U16

Osmnáctka brala na Hlinka Gretzky Cupu páté místo. Jsme zklamaní, smutní Přikryl

Hlinka Gretzky Cup

Reprezentační dvacítka se představí na Turnaji čtyř ve Švédsku!

Reprezentace U20

Sedmnáctka míří na Turnaj pěti!

Reprezentace U17

Aktuálně na webu

Ohlasy Karaganda

Příprava je těžká, bolí celé tělo, říká po čtyřbodovém utkání Milan Gulaš

PLZ - KAR 5:2

PLZ - KAR 5:2 - V zajímavém klání skolila Plzeň kazašskou Karagandu

Reprezentace U16

Reprezentační šestnáctka míří na turnaj do Rakouska!

Partneři HC Škoda Plzeň

ŠKODA TRANSPORTATION a.s.
ŠKODA JS a.s. InterCora, spol. s r. o. BIOTRONIK Imperial SBS IVA, s.r.o Interobal k.s.
Střída ASTRO KOVO PLZEŇ, s.r.o.