Když jde o milióny, srdce jde stranou - rozhovor s Jaroslavem Špačkem o uplynulém MS

Jardo, kolikáté je to vlastně vaše mistrovství světa v pozici asistenta trenéra?
Páté. Samozřejmě tři různí hlavní trenéři, takže od každého jsem si vzal něco.

Dá se říct, že se českému hokeji dlouhodobě úplně nedaří? Naposledy jsme přivezli medaili v roce 2012.
No já bych to úplně takhle neviděl, samozřejmě nevozíme medaile, ale z pěti mistrovství světa jsme hráli třikrát o medaili plus olympiáda. Bohužel jsme nikdy neudělali ten poslední krok, abychom nějakou přivezli.

Co tedy chybí k tomu poslednímu kroku?
Všichni říkají, že to je o štěstí, já si to nemyslím. Myslím si, že je to o tom, že nedáváme góly. My jsme nikdy nezačali dobře, většinou jsme vždycky dotahovali. Letos jsme snad vedli jen v jediném zápase na mistrovství světa, to je dost málo.

V Čechách je to vždycky po mistrovství světa samý hokejový expert, přijde mi, že najednou všichni vědí, kde je problém. Jaký je váš pohled?
Já si myslím, že český hokej se posunul správným směrem. Pořád drží krok se špičkou, ale momentálně nemáme takovou kvalitu hráčů v Evropě. Hrají třeba v extralize, v nějakých týmech v Evropě, nebo v KHL, ale nehrají v těch špičkových týmech, jako je třeba Petrohrad nebo CSKA. A nemáme takovou kvalitu hráčů v NHL. Když vezmu třeba Švédy, kteří vyhráli mistrovství světa, tak ti měli celý tým složený ze špičkových hráčů NHL. Všichni jsou to hráči, kteří hrají první nebo druhé lajny, a ty týmy na nich stojí. A my, dokud nepřijeli Krejčí s Pastrňákem, takové hráče prostě nemáme, bohužel. V tomhle jsme trochu v tom světovém hokeji vyklidili pozice. Švédové mají 38 obránců v NHL a my máme 32 hráčů v NHL celkem. Tady je vidět, že ta základna je úplně jinde.

Jardo, ten názor, že by se mělo na velké akce jezdit s týmem sehraným z Euro Hockey Tour, zastáváte, nebo ne?
My jsme teď na mistrovství světa dali šanci mladým hráčům. Ti, kteří s námi byli na olympiádě, se nám omluvili, prostě se jim už reprezentovat nechtělo, mě to mrzí, ale je to tak. Mohli bychom tým mít silnější, ale zase přišel čas těch mladých. Na druhou stranu jsem rád, že vyskočili hráči jako Nečas, Moravčík, Sklenička, Kaut, Zadina tihle mladý hráči, kteří nedostali takovou šanci v té přípravě.

Celkový obraz hry byl chválený, možná i složení mužstva, i když na tom se asi nikdy všichni neshodnou, ale objevily se také názory, že to může být v trenérovi, který mužstvo prostě nedokáže posunout dál?
Já si myslím, že trenér, nebo ten štáb, co tam byl, samozřejmě teď budu obhajovat i sám sebe, tak tomu dal, co měl. A na ledě už to musí odehrát hráči a tam se ukáže ta kvalita, co máme my a co mají jiné státy. Když vezmu, že nás potom ve čtvrtfinále porazil jeden hráč, i když jsme nějaké šance také měli.

Dobře, bavíme se o rozdílovém hráči, který nás porazil, ale vzápětí dostala Amerika nálož od Švédů s konečným skóre 6:0. Kam se vytratil rozdílový hráč?
No a vzápětí porazil Kanadu. Takže zase je to jinak.

My nemáme rozdílové hráče? Co třeba Krejčí, nebo Pastrňák?
Já si myslím, že největší rozdílový hráč pro nás byl Krejčí. To je prostě hráč, který je úplně někde jinde než ostatní. U Pastrňáka, když srovnám jeho loňské mistrovství světa a letošní, tak se posunul o hodně dál, ale pořád to ještě není hráč, který to dokáže vzít na sebe, právě třeba jako Patrick Kane.

Pár dní od mistrovství světa už uplynulo, je něco co byste udělal jinak?
Já chci říct jednu věc, vždycky když jsme vyhráli nějaký titul, nebo když se udělala nějaká medaile, tak jsme měli gólmana, který to prostě zavřel a nepustil žádný gól. Já si myslím, že momentálně, i když Francík (Pavel Francouz) chytal výborně, zatím asi není ten gólman, který by to podržel, ale to není jenom u něj, ale to je o gólmanech všeobecně, aby nám dali tu šanci vyhrát, a nepustili třeba hloupý gól. A my jsme na všech těch posledních mistrovství světa v rozhodujících zápasech hloupé góly dostali. Nemůžu říct, že bych to udělal jinak, ale prostě pokud chceme uspět, musíme mít gólmana lepšího, než všichni ostatní. A to zatím nemáme.

I když to není ještě oficiálně potvrzené, novým trenérem hokejové reprezentace by se měl stát Miloš Říha. Co na to říkáte?
Já musím říct, že z toho nadšený nejsem.

Další dvě jména ve výběru byla Filip Pešán a Václav Varaďa. Říkám si, proč nemůžeme vybírat na takové posty hráče z naší zlaté generace? Pořád vzpomínáme na Nagano, na to, jaký tam byl tým osobností. Proč se víc našich zlatých hochů neangažuje více v hokeji vůbec?
Já si myslím, že to je jednoduché, že si vydělali určité peníze a upřednostňují svůj osobní život, před tím, aby se věnovali dál každý den hokeji. Nic je netlačí trávit ten čas zase na střídačce s mládeží, nebo kdekoliv jinde.

Co vás drží pořád u hokeje?
Protože mě to baví. Každý to má jinak, já třeba rád předávám svoje zkušenosti těm mladým, rád s nimi pracuji.

Jak je možné, že Švýcaři mají posledních pár let pěkné výsledky? Zdaleka nemají celý tým složený z hráčů z NHL?
To je o tom, jak jsme se bavili, držet si tým z EHT. Švýcaři si drží tři skoro čtyři sezony tým z EHT pohromadě, takový ten základ a čekají, kdo jim k tomu přijede z NHL. My jsme za tu dobu obměnili spoustu hráčů, odešli nám do NHL a nemohli jsme je použít. Oni zase nemají tolik hráčů v NHL, ale když mají, tak jsou to špičkoví hráči jako je Josi, Fiala a takoví hráči udělají ještě ten rozdíl v tom týmu, který oni mají. A to je hodně důležité. A my když se pak podíváme na naše soupisky, tak na každém turnaji máme jinou. Vyjma tří čtyř hráčů a to je velký rozdíl mezi námi a Švýcary.

A proč to tak u nás je? Proč nemáme stálejší soupisku?
Protože hráči nechtějí jezdit. Samozřejmě když nemají smlouvu, tak se jim to hodí, těm evropským, protože nároďák strašně potřebují, aby jim pomohl. Pak podepíšou smlouvu na dva nebo tři roky a mají zase klid. Ten návrat něco dám, vrátím zpět, to tady moc neexistuje. Bohužel, tady se jedná o miliony, tam už jde srdce stranou.

Český hokej čeká příští rok mistrovství světa v Bratislavě. Hrajeme ve skupině B s Ruskem, Švédskem, Itálií, Švýcarskem, Norskem, Lotyšskem a Rakouskem. Jak vidíte naše šance?
Záleží hodně na rozlosování, jak to začne. Letos jsme měli hodně těžký začátek. Bude záležet samozřejmě na našem nasazení, ale já věřím, že budeme mít dobrý tým a že se dostaneme minimálně do čtvrtfinále.


Související články

Představujeme soupeře v CHL: Úřadující vítěz Ligy mistrů JYP Jyväskylä

JYP Jyväskylä

Představujeme soupeře v CHL: Švýcarský vicemistr HC Lugano

Hockey Club Lugano

Představujeme soupeře v CHL: Slovenský šampion z Banské Bystrice

HC ´05 Banská Bystrica

Extraligová NEJ v Plzni

Extraligová NEJ v Plzni

Aktuálně na webu

DOR: HAV - PLZ 2:7

Skvělé! Dorost na turnaji ve Zlíně ovládl i druhý zápas!

DOR: ZLN - PLZ 3:6

Skvělý vstup do turnaje! Dorost nadělil domácímu Zlínu půltucet!

Dominik Frodl #34

Jsem zde nový, tak nemohu dělat žádnou ostudu, směje se Dominik Frodl

Partneři HC Škoda Plzeň

ŠKODA TRANSPORTATION a.s.
ŠKODA JS a.s. InterCora, spol. s r. o. BIOTRONIK Imperial SBS IVA, s.r.o Interobal k.s.
Střída ASTRO KOVO PLZEŇ, s.r.o.