Každý hráč potřebuje něco jiného. Nemůžeme je globalizovat, říká nový fyzioterapeut indiánů Adam Havel

Plzeň - Hokejistům HC Škoda Plzeň začíná příprava na novou sezónu. Nováčkem u týmu je také fyzioterapeut Adam Havel. Mladý člen realizačního týmu je svěřencem uznávaného fyzioterapeuta Michala Rukavičky. Teď se bude starat hlavně o to, aby indiánům jejich těla šlapala na výbornou a bez potíží. Se začátkem přípravy mu v podstatě začíná sezóna naplno.

Adame, služby fyzioterapeuta potřebuje čas od času většina lidí. Jaký je ale rozdíl mezi tou běžnou kondiční péčí a fyzioterapií ve sportu?
Základní rozdíl u profesionálního sportu je v tom, že sportovec si musí uvědomit, že jeho tělo ho živí. Proto je fyzioterapie u sportovců zaměřená především na prevenci. Snažíme se jim vysvětlit, co je pro ně dobré, jakým stylem to dělat. Nejdůležitější je regenerace, což je hlavně v době přípravy důležitá část, zejména po tréninkové jednotce. U sportovce nekončí den tím, že končí trénink.“

Když se například díváte na utkání a vidíte hráče v akci, sledujete, kdy a jak může nastat problém nebo zranění?
Určitě se na to člověk dívá okem fanouška, ale také okem odborníka. Při určitých střetech je poznat, co hráči hrozí za zranění.

Stejně jako v jiných oborech, i fyzioterapeuti mívají každý svůj styl nebo metodu, kterou preferují. Je tomu tak i u Vás?
Samozřejmě, jak říkáte, každý fyzioterapeut má trošku jiné metody. U sportu je to ale spíš o tom, že každý hráč potřebuje něco jiného. Nemůžeme je globalizovat. Musíme se soustředit na to, že každý je jedinečný. Fyzioterapeut je musí nejdřív poznat, zjistit, co jim je příjemné, co jim pomáhá a teprve po tom se dá na těchto základech stavět.“

K A-týmu přicházíte jako „nováček“. Už jste si zjišťoval, jak jsou hráči na tom například zdravotně a podobně?
Určitě jsem si to zjišťoval, už před začátkem přípravy jsem se s pár kluky viděl. Tady je super, že je to skvělá parta lidí. V tomto ohledu by neměl být žádný problém. V kabině to klape.

Dá se říct, jaký je největší rozdíl z hlediska fyzioterapie mezi hokejem a jiným sportem?
U každého sportu se k tomu přistupuje jinak, se zřetelem na to, jaký bude mít sportovec výkon. Hokejista je zhruba 30 až 40 vteřin na ledě a potom si jde takzvaně odpočinout. Od toho se odvíjí tréninky a samozřejmě i prevence. Nehledě na to, že hokej je jednostranná záležitost, hrajete doprava nebo doleva a organismus je zároveň jednostranně zatížený. Proto jsou velmi důležitá kompenzační cvičení, aby bylo tělo funkční.

S čím mívají hokejisté největší problémy?
Pokud se nebudeme bavit přímo o úrazových stavech, což mohou být naražená nebo zlomená žebra, vykloubená ramena a podobně, tak nejvíc to bývají zejména v době přípravy přetížená hýžďová svalstva a také dolní část zad, kde je největší problém v zátěžové fázi před samotným začátkem ligy.

A-týmu začíná příprava. Je pro fyzioterapeuta náročnější tato část sezóny nebo až hlavní fáze, kdy se hraje samotná soutěž?
Nedá se to tak úplně říct, protože nikdy nevíte, jak bude soutěž probíhat a kolik zranění přinese. Pak je z mého hlediska velkou úlohou začlenění hráče zpátky do hry. S přípravou mi ale začíná vše naplno. Budu tady minimálně hodinu před tréninkem pro potřeby hráčů, co bude kdo z nich potřebovat. Budu zůstávat i po tréninku a jinak pro ně budu 24 hodin na telefonu. Samozřejmě teď budu potřebovat vědět maximum o jejich zdravotním stavu.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů!


Související články

Už po dvou dnech se v Plzni cítím jako doma, říká brankář Dmitrij Milčakov

Rozhovor Dmitrij Milčakov

Musím se ukázat a vybojovat si pevné místo, říká Jan Kovář před angažmá v NHL

Rozhovor Jan Kovář

Věřím, že se toho v Plzni můžu hodně naučit, říká Conor Allen

Rozhovor Conor Allen

Věřím, že na extraligu mám, chci to dokázat, hlásí útočník Václav Nedorost

Rozhovor Václav Nedorost

Aktuálně na webu

Ohlasy Karaganda

Příprava je těžká, bolí celé tělo, říká po čtyřbodovém utkání Milan Gulaš

PLZ - KAR 5:2

PLZ - KAR 5:2 - V zajímavém klání skolila Plzeň kazašskou Karagandu

Reprezentace U16

Reprezentační šestnáctka míří na turnaj do Rakouska!

Partneři HC Škoda Plzeň

ŠKODA TRANSPORTATION a.s.
ŠKODA JS a.s. InterCora, spol. s r. o. BIOTRONIK Imperial SBS IVA, s.r.o Interobal k.s.
Střída ASTRO KOVO PLZEŇ, s.r.o.