Déjà vu po šesti letech, jak probíhala série tehdy?

Plzeň - 26.3.2012 rozehráli Západočeši a Jihomoravané semifinálovou sérii v Plzni. Indiáni tehdy v sedmi zápasech čtvrtfinále zlomili Zlín, Kometa v šesti pražskou Spartu.

Domácí začali semifinále skvěle, vedli 2:0 i 3:1, přesto dokázali hosté zvítězit 4:3. O den později navíc 1:0 a před svým publikem chtěli sérii rozhodnout. K tomu nakročili po dalším fotbalovém výsledku 1:0. Mečbol Západočeši odvrátili v poměru 3:2, avšak i potřetí ve svém svatostánku padli - 2:7 - a sezónu zakončili bronzoví. Kometa ve finále padla 2:4 s Pardubicemi. Zajímavostí je, že i tehdy brankoviště Plzně hájil Svoboda.

Jízdní řád semifinálové série 2017/2018

31.3.2018 - Plzeň vs. HC Kometa Brno
01.4.2018 - Plzeň vs. HC Kometa Brno

04.4.2018 - HC Kometa Brno vs. Plzeň
05.4.2018 - HC Kometa Brno vs. Plzeň

07.4.2018 - Plzeň vs. HC Kometa Brno (případně)

09.4.2018 - HC Kometa Brno vs. Plzeň (případně)

11.4.2018 - Plzeň vs. HC Kometa Brno (případně)

Indiánské účastni v semifinále za posledních deset let

2008/2009 – 7.místo –  82 bodů - 160:157 – celkově čtvrté místo
2011/2012 – 2.místo –  99 bodů - 181:146 – celkově bronz
2012/2013 – 3.místo –  89 bodů - 160:131 – celkově mistr ČR
2015/2016 – 4.místo –  87 bodů - 165:142 – celkově bronz
2017/2018 - 1.místo - 107 bodů - 172:123 – minimálně bronz

SF1 – 26.3.2012 – PLZ vs. KOM 3:4 (2:0, 1:2, 0:2)

HC Plzeň 1929: Svoboda - Hanzlík, Jeřábek, Růžička, Modrý, Vykoukal, Frolo, Kaberle - Kratěna, Straka, Vlasák - Duda, Kovář, Pletka - Dvořák, Pitule, Johnson - Stránský, Heřman Martin, Petruška, od 21. navíc Vostřák.
HC Kometa Brno: Trvaj – Kováčik, Žižka, Vašíček, Bičánek (C), Malec, Hruška Milan, Švrček – Svoboda Jaroslav, Čermák , Dlouhý – Svoboda Tomáš, Divíšek, Svoboda Jakub – Zohorna Hynek, Koreis, Petrovický – Balej, Polodna, Švaňhal.

Branky a nahrávky: 2. Johnson (Dvořák, Vykoukal), 3. Růžička (Straka, Jeřábek), 31. Johnson (Kratěna, Vlasák) - 23. Svoboda Jaroslav (Dlouhý), 34. Kováčik (Žižka, Čermák), 50. Divíšek (Svoboda Jakub, Vašíček), 55. Svoboda Jakub (Divíšek, Svoboda Tomáš).

Vyloučení: 10:6.
Využití: 1:1.
Diváci: 7 705.
Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:4.

Plzeň začala velkým náporem. První pětka ve složení Kratěna – Straka – Vlasák na Kometu vlétla a hned v úvodních vteřinách měl Trvaj plné ruce i nohy práce. A ve druhé minutě už plzeňským nájezdům neodolal. Nick Johnson namířil Dvořákovu střílenou přihrávku do zcela odkryté poloviny branky. S krásnou akcí plzeňských útočníků nemohl brněnský brankář nic dělat - 1:0. Zdaleka to ale nebylo vše. V ponechané výhodě o minutu později dorazil puk za Trvajova záda Dan Růžička. Plzeňský mladý obránce stál ve správný moment na správném místě - 2:0. O další minutu později hráli domácí přesilovou hru. V ní měl obrovskou možnost Duda, nemířil však přesně.

V 9. minutě si poněkud důrazněji vyměňovali názory Hruška s Dvořákem. Rozhodčí oba kohouty poslal vychladnout na trestnou lavici. Poté si zahrála první přesilovou hru také Kometa. Indiáni se ale dobře bránili, Brno se téměř k ničemu nedostalo kromě nepřesné střely Vašíčka. Až po skončení přesilové hry se musel vyznamenat Adam Svoboda. Střelu zblízka ale vytěsnil perfektním zákrokem. V zápětí se do přečíslení dva na jednoho dostali Pitule se Stránským. Pitule vzal akci na sebe, svým pokusem jen těsně minul Trvajovu branku. V poslední minutě při přesilovce Plzně se vytáhl také Trvaj, když Kratěnovu prudkou střelu schoval do lapačky a nedovolil Plzni navýšit svůj náskok.

I tak ale odcházela Plzeň po první dvacetiminutovce spokojená. Díky bleskovému nástupu totiž indiáni vedli 2:0.

Na začátku druhé třetiny byla Kometa pochopitelně aktivnějším týmem. Svoboda však působil velmi jistým dojmem, do náruče skryl i velmi nepříjemné a prudké nahození puku od modré čáry. Nestačil až na střelu zcela nehlídaného Jaroslava Svobody, který svou střelou v ponechané výhodě snížil na 2:1. Brno pak bylo v laufu, jeho tlak byl navíc znásoben přesilovou hrou. V té musel plzeňský gólman likvidovat střelu Petrovického i dorážku jeho spoluhráčů. Přesilovou hru hrálo Brno výborně, ovšem bez gólového efektu. Už při stejném počtu hráčů na ledě Svoboda nepřesně rozehrál, puk zachytil Čermák a mířil do prázdné branky. Ovšem plzeňský maskovaný muž se fantasticky vrátil na svou pozici a své drobné zaváhání napravil. I v další přesilovce bylo Brno velmi nebezpečné. Plzeňský tým si musel připadat jako na kolotoči. První pořádnou šanci si domácí vytvořili až v polovině první dvacetiminutovky, když Kratěna zachytil vyhození a jel sám na Trvaje. Jeho střela však nebyla přesná.

S Kratěnovou šancí se pro Plzeň začalo blýskat na lepší časy. Nabídnutou přesilovou hru hráli sice domácí spíše ve středním pásmu, ovšem pak z ničeho nic ujel Kratěna, přenechal puk Nicku Johnsonovi, který střelou z mezikruží prostřelil všechno, včetně hostujícího gólmana - 3:1. Kometu mohly o to víc mrzet nevyužité šance v první polovině druhé třetiny. Ovšem hosté měli připravenou poměrně rychlou odpověď. Po necelých dvou minutách využil brněnskou přesilovku krásnou střelou Jozef Kováčik. Svoboda neměl proti této bombě nejmenší šanci - 3:2. Plzeň se však tentokrát nezdála brněnským gólem tak zaskočená jako poprvé. Naopak se snažila také rychle odpovědět a vrátit dvougólové vedení. Domácím trochu zatrnulo při Hanzlíkově nepříliš důrazné rozehrávce za vlastní brankou, ovšem Kometa této nepřesnosti nedokázala využít. Na druhé straně se hnal do útoku Kratěna, ale neuspěl. Ještě lepší příležitost měl Petrovický. Nikým příliš nestrážen se řítil na Svobodu, ale nakonec netrefil branku.

Ve druhé třetině byl k vidění fantastický hokej, hra se přelévala ze strany na stranu. V polovině třetiny musel Jelínek své svěřence uklidňovat, nakonec ale i po druhé dvacetiminutovce domácí vedli.

Třetí třetinu začala Plzeň v oslabení, ale hrála ho velmi dobře, bez větších problémů se ubránila. A hned poté se vrhla do útoku. O žádném bránění jednogólového náskoku nemohla být řeč. Trvaj byl ostřelován ze všech možných pozic. Nejnebezpečnější byla střela Jana Kováře. Tu ale brněnský brankář schoval do lapačky. Plzeňský nápor byl zmírněn hrou ve čtyřech a na 35 vteřin dokonce ve třech. Pro domácí nastaly velmi krušné chvilky. Brno mělo jedinečnou příležitost na vyrovnání. Ovšem tu hostům překazil bývalý Plzeňák Divíšek, když před Svobodou brankou držel domácímu obránci hůl. Brno tak hrálo kratičkou přesilovku 4na3 a pak byla k vidění hra ve čtyřech na obou stranách. Üž při hře v pěti na obou stranách velmi tvrdě pálil Tomáš Svoboda, Adam Svoboda střelu škrtl lapačkou a srazil si puk těsně vedle pravé tyče. Plzeňským fanouškům v tu chvíli jistě zatrnulo.

Hosté se však vyrovnání přece jen dočkali. Po nenápadné akci prostřelil domácího gólmana Tomáš Divíšek – 3:3. Plzeň mohla poměrně rychle odpovědět, v hodně slibné příležitosti se nacházel Vykoukal, ovšem nepochopitelně se střelou čekal, až se k ní vůbec nedostal. Celý plzeňský zimní stadion se v tu chvíli chytal za hlavu. Od Johnsona se o chvíli později odrážel puk a odrazil se těsně vedle plzeňské branky. Jenže Plzeň nevyužité hodně mrzely už o chvíli později. Brno se vydalo do rychlého protiútoku a Jakub Svoboda dostal Kometu necelých šest minut před koncem třetí třetiny poprvé v utkání do vedení - 3:4. Plzeňáci se odmítali vzdát, ovšem na jejich hokejky se vkradlo i trochu nervozity a rozehrávka už nevycházela tak jako v první polovině zápasu. Až minutu a osmnáct vteřin před koncem základní hrací doby se domácí dostali ke hře bez brankáře. Ovšem Brno výborně bránilo, Plzeň se nedostala ani k pořádné střele.

Brno vyhrálo poslední třetinu 2:0 a v prvním semifinálovém utkání může slavit výhru. Indiáni nakonec odcházeli do šatny se sklopenými hlavami.

Milan Razým (HC Plzeň 1929): My jsme utkání začali velmi dobře, šli jsem do dvoubrankového vedení, měli jsme další gólovky, ale bohužel třetí gól se nám přidat nepodařilo. Hosté se ve druhé třetině oklepali, podařilo se jim vstřelit kontaktní gól. Udělali jsme příliš technických chyb, hráli mnoho oslabení, ubývaly nám síly, což se projevilo ve třetí třetině, kdy utkání hosté zlomili ve svůj prospěch. Nedá se ale nic dělat, zítra je nový zápas.

Lubomír Oslizlo (HC Kometa Brno):Utkání dopadlo dobře, ale začátek nám krutě nevyšel. Než jsme se stačili rozkoukat, tak jsme prohrávali 0:2: Od první poloviny třetiny jsem ale utkání vyrovnalo, pomohl nám rychlý gól. Hru jsme ve druhé a třetí třetině předváděli dobrou. Myslím, že jsme zaslouženě vyhráli.

SF2 – 27.3.2012 – PLZ vs. KOM 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

HC Plzeň 1929: Mazanec - Hanzlík, Jeřábek, Růžička, Modrý, Vykoukal, Frolo - Duda, Straka, Kratěna - Havlíček, Kovář, Pletka - Dvořák, Pitule, Johnson - Mrňa, Heřman, Andrašovský - Vlasák.
HC Kometa Brno: Trvaj - Kováčik, Žižka, Vašíček, Bičánek, Malec, Hruška, Švrček – Svoboda Jaroslav, Čermák , Dlouhý – Svoboda Tomáš, Divíšek, Svoboda Jakub – Zohorna, Koreis, Petrovický – Balej, Polodna, Švaňhal, Ostrčil.

Branky a nahrávky: 46. Petrovický (Kováčik, Trvaj).

Vyloučení: 9:9.
Využití: 0:1.
Diváci: 7831.
Průběh utkání: 0:0, 0:1.

V úvodních minutách diváci sledovali především nepřesnosti v rozehrávce na obou stranách, více ze hry ale přece jen měli hosté, kteří se vyskytovali před Mazancem, který nečekaně nastoupil do branky, velmi často. Brno si také připsalo první velkou šanci zápasu. Ocitl se v ní v 6. minutě Polodna. Mazanec jeho střelu zblízka vyrazil vyrážečkou. O chvíli později blokoval brněnskou střelu Straka. Plzeňský kapitán však inkasoval tvrdou ránu do nohy a jen ztěžka odcházel na střídačku. Plzeň ukázala své umění poprvé pořádně v 9. minutě, když se na ledě vyskytoval útok pod vedením Nicka Johnsona. Americký útočník si vyměňoval puk s Michalem Dvořákem, ani jeden proti Trvajovi ale neuspěl.

Do dalších šancí se domácí dostali až ke konci první dvacetiminutovky při přesilové hře. To, co byli indiánští útočníci schopní spálit, však nemělo obdoby. Vlasák s Pletkou našli ve výborné pozici Straku. Ovšem plzeňský kapitán z ostrého úhlu pálil vysoko nad Trvajovu branku. A téměř v zápětí stál Kovář v dobré pozici, ještě přenechával puk Pletkovi, ale plzeňská osmaosmdesátka trefila jen beton hostujícího gólmana. Straka poslední tři minuty první třetiny téměř neslezl z ledu, tak moc chtěl svůj tým dostat do vedení. Ale po prvních dvaceti minutách šli oba týmy do kabin za nerozhodného bezgólového stavu.

Druhou třetinu začali domácí velmi aktivně, nechtěli před vlastním publikem prohrát podruhé za sebou, proto se vrhli před Trvaje a jali se ho ostřelovat jako u Verdunu. Nezbrzdilo je ani vyloučení Mrni. Naopak velkou šanci měl Růžička. Trvaj měl s jeho střelou potíže, ale vyrazil ji. Na druhé straně ale mohl potrestat nedůrazné vyhození Víšek. Také Mazenec střelu protihráče vyrazil mimo tři tyče. Poté hrála přesilovku Plzeň, ale nebyla v ní příliš úspěšná, domácím se nepodařilo ani na delší dobu usadit se v pásmu. Na obou stranách byly k vidění především nepřesnosti v rozehrávce, hrálo se převážně ve středním pásmu, ani jeden z týmů se nemohl usadit před gólmanem soupeře.

Ve 32. minutě se pokusil o střelu Zohorna, ale rána vůbec nebyla přesná, Mazanec nemusel zasahovat. O pár minutek později se Plzeň po delší době dostala do útočného pásma, když kontrolovala bezpečně puk na hokejkách. Kratěna se snažil přihrát Strakovi, ale ten rozehrávku nezachytil, puku se tedy zmocnil Modrý a nebezpečně pálil. Trvaj však jeho střelu vyrazil. Po návratu z trestné lavice Mazanec našel výbornou rozehrávkou Kováře. Ten se řítil sám na Trvaje, ale brněnského gólmana nepřekonal. Na konci druhé třetiny měl ještě dobrou příležitost Divíšek po nepřesné rozehrávce plzeňského brankáře. Divíšek však se svou příležitostí nenaložil dobře.

Začátek třetí třetiny domácím příliš nevyšel. Ve 44. Minutě byl vyloučen Pletka, o necelou minutu později Mazanec zbytečně vyhodil puk mimo hřiště a dostal také dvě minuty. Trest za něj odpykával Kovář. To však nic neměnilo na tom, že ačkoliv se indiáni bránili zuby nehty, nakonec se neubránili. Róbert Petrovický, muž, který hrál finále proti Plzni v roce 1992, dostal hosty do vedení přesně mířenou ranou do horního rohu branky - 0:1. Pro domácí pak už letěl čas neuvěřitelně rychle. A to i přes to, že dostali možnost přesilové hry. Ovšem ta se domácím vůbec nepovedla, Trvaj nemusel téměř zasahovat.

Od 50. minuty hrála Plzeň v podstatě neustále v početní výhodě. Během jedné z nich se dokázal Kovář prodrat skrz těla protihráčů a vystřelit. Ovšem zamířil přesně do těla brankáře Trvaje. S tečovanou střelou od modré čáry neuspěl ani Růžička. Dvořák s Modrým si poté vynutili další faul Komety Brno. To už do konce základní části zbývalo jen pár minut. Modrý vyslala krásnou střelu, ale Trvaj byl opět na místě. Poté se na hokejky domácích hráčů vkradla nervozita a místo velkého náporu přišel faul. Závěr třetiny Brno v poklidu a v pohodě dohrálo za brankou Mazance a mohlo se radovat z vítězství. Už ze druhého na plzeňském ledě.

Michal Straka (HC Plzeň 1929): Kometa byla prvních deset minut lepším týmem, pak jsme hru srovnali. První dvě třetiny byly hodně vyrovnané, největší šanci měl Honza Kovář, když ujížděl z trestné sám na bránu, bohužel neproměnil. Rozhodlo naše dvojnásobné oslabení, které soupeři věnoval Marek Mazanec. I když odchytal skvělý zápas, to vyhození bylo hloupé. Musíme zůstat pozitivní, oba zápasy jsme prohráli o gól. Ještě nic není rozhodnuto.

Lubomír Oslizlo (HC Kometa Brno): Zápas byl vyrovnaný, každé mužstvo mělo šance na skórování. Domácí mladí kluci do nás tvrdě šli, ale na to jsme zvyklí. Rozhodla přesilovka pět na tři. Celý zápas nás hodně držel Jirka Trvaj.

SF3 – 30.3.2012 – KOM vs. PLZ 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

HC Plzeň 1929: Mazanec - Hanzlík, Jeřábek, Růžička, Modrý, Vykoukal, Frolo, Marušák - Kratěna, Straka, Pletka - Duda, Kovář, Andrašovský - Dvořák, Pitule, Mrňa - Stránský, Heřman, Petruška - Vlasák.
HC Kometa Brno Trvaj - Kováčik, Žižka, Bičánek, Vašíček, Hruška, Malec, Švrček - J. Svoboda, Čermák, Dlouhý - T. Svoboda, Divíšek, Jakub Svoboda - Erat, Koreis, Petrovický - Balej, Zohorna, Polodna.

Branky a nahrávky: 38. J. Svoboda (T. Svoboda, Divíšek).

Vyloučení: 12:12.
Využití: 1:0.
Diváci: 7200.
Průběh utkání: 0:0, 1:0.

Třetí zápas semifinálové série mezi Kometou a Plzní začal pořádně zostra. Ve čtvrté minutě se po Mazancově zákroku strhla mela, ze které vznikla pěstní výměna mezi domácím Tomášem Malcem a plzeňským Michalem Dvořákem. Zprvu měl navrch domácí bijec, nakonec však skončil na zemi. Oba kohouti dostali 2+2 minuty za hrubost.

Na ledové ploše se odehrávaly v úvodní desetiminutovce taktické šachy. Oba týmy bedlivě strážily modrou čáru. Kometa sice měla dvě přesilovky, příliš dobře je ale neodehrála. Ve dvanácté minutě mohl ve druhé z nich po Divíškově pasu skrz brankoviště otevřít skóre Tomáš Svoboda, vůbec však netrefil puk. Na druhé straně vyděsil Trvaje Radek Duda, jehož rána z mezikruží se zastavila až o břevno.

Dudova rána zapůsobila na hosty jako budíček a Kometa se dostala pod tlak. Po Malcově chybné rozehrávce si na Trvaje nepřišel Kratěna, stejný brankář se blýsknul i přemístěním proti Strakově voleji po Pletkově pasu.

Minutu a půl před koncem úvodní periody dostala první početní výhodu i Plzeň. Paradoxně největší šanci v ní však měla Kometa. Divíšek trefil po individuální akci Jaroslava Svobody tyč za Mazancem. V první třetině zkrátka nebylo střelcům přáno.

Druhá dvacetiminutovka pokračovala v podobném duchu, v jakém se odehrála perioda první. Většina zajímavých situací se odehrála až poté, co se utkání přehouplo do své druhé poloviny. Ve třicáté minutě dostal Divíšek před branku dobrý pas od Tomáše Svobody, se střelou mezi betony však štěstí nenašel.

V třicáté šesté minutě mohl poslat Plzeň do vedení Vlasák, který však po Kratěnově nápadité příhře nedokázal překonat opět skvěle chytajícího Trvaje. A tak zahřmělo na druhé straně. Při početní výhodě nahodil Divíšek puk před branku, kde se o něj porvali Tomáš a Jakub Svobodové. Druhý jmenovaný pak i s potřebnou dávkou štěstí procedil puk za brankovou čáru a dostal domácí do vedení.

Chviličku mohli hosté vyrovnat. Po jedné ze střel zazvonila za Trvajem tyč a sudí se jeli k videorozhodčímu ujistit, zda kotouč nepřešel brankovou čáru. Nestalo se tak. Do konce druhé periody mohl ještě navýšit domácí vedení Tomáš Svoboda, jehož nenápadnou střelu si Mazanec málem srazil do vlastní sítě.

Ve třetí části hry se Plzeňští srdnatě bili o vyrovnání nepříznivého stavu.Ve čtyřicáté páté minutě se hosté dostali do přečíslení tři na jednoho, Vykoukal ale zakončil pouze do betonu brankáře Jiřího Trvaje. I nadále byli Indiáni aktivnější, domácí obrana však byla velmi pevná.

Z brejků naopak dokázala několikrát zahrozit domácí družina. Po Petrovického šikovném přiťuknutí neuspěl Zohorna po nájezdu zprava, stejně dopadl i Jakub Svoboda po Divíškově pasu.

Dvě a půl minuty před třetí sirénou podrazil Vašíček Kováře a byl spravedlivě vyloučen na dvě minuty. Plzeň v přesilovce tlačila, v jejím průběhu také Mazanec opustil branku. Trvaj však všem střelám odolal. Poslední vteřinky zápasu si již Brno dokázalo pohlídat.

Sobotní čtvrtý zápas série již tedy může být rozhodující, Plzni nezbývá nic jiného, než na brněnském ledě poprvé v sérii zvítězit. Kometu naopak může hřát pocit, že ji stačí jediná výhra z následující případných čtyř zápasů.

Lubomír Oslizlo (HC Kometa Brno): Bylo to velice těžké utkání, správně vyhecované. Pro nás to mělo šťastný konec díky využité přesilové hře. Závěr byl hodně nervózní, opět nás skvěle podržel Jiří Trvaj.

Milan Razým (HC Plzeň 1929): Já bych to zhodnotil ve dvou rovinách. Bylo to výborné utkání s mnoha gólovými šancemi. Skvěle chytali oba brankáři. Zápas měl perfektní diváckou kulisu. Druhá věc je, že se nám nepovedlo vstřelit branku. Náš výkon byl dobrý, bohužel jsme dostali branku v oslabení.

SF4 – 31.3.2012 – KOM vs. PLZ 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)

HC Plzeň 1929: M. Svoboda (Hylák) – Moravčík, P. Kadlec (C), J. Kindl, Čerešňák, D. Sklenička, Jones – D. Kindl, Kratěna, Indrák (A) – Stach, Mertl (A), Schleiss – T. Kubalík, Kracík, M. Chalupa – Vracovský, Kodýtek, Kantner – Hollweg.
HC Kometa Brno Mazanec - Marušák, Hanzlík, Růžička, Modrý, Vykoukal, Frolo, Jeřábek - Duda, Straka, Kratěna - Pletka, Kovář, Vlasák - Dvořák, Havlíček, Andrašovský - Stránský, M. Heřman, Mrňa - Vostřák.

Branky a nahrávky: 7. Erat (Malec), 26. T. Svoboda (J. Svoboda, Kováčik) - 3. Vostřák (Vykoukal), 17. Kovář (Vlasák), 22. Vostřák (Vykoukal).

Vyloučení: 7:8, navíc Duda (PLZ) os. 10 min. trest.
Využití: 0:0.
V oslabení: 0:1.
Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3.

Utkání odstartovalo přesilovkou pro Kometu a byly to velice důležité minuty. Padla v nich totiž úvodní branka, leč nebylo to na straně týmu hrajícího přesilovku, ale naopak. Paradoxně se v oslabení prosadil Pavel Vostřák, který dříve oblékal brněnský dres a do série zatím zasahoval sporadicky. Při své gólové akci ukázal svůj vrozený střelecký um a skvělou kličkou přelstil Trvaje. Hostům se tak konečně podařilo prolomit neprůstřelnost brněnského brankáře a i tato branka podpořila jejich velkou aktivitu.

Kometa však s vyrovnáním dlouho nečekala. Při hře čtyři na čtyři se v sedmé minutě prosadil střelou od modré Roman Erat, Mazanec měl naprosto zakrytý výhled. Brnu samozřejmě přišlo vyrovnání vhod, ale jeho hra nebyla v obraně zdaleka tak kompaktní jako v minulých zápasech, navíc Indiáni zvolili opravdu ďábelské tempo. Velkou agilitu pak přetavil opět ve vedoucí gól Jan Kovář, který od pravého mantinelu nachytal u tyče Trvaje. Stejný hráč pak mohl dát v závěru třetiny Plzni dvoubrankový náskok, ale svoji svižnou střelou jen těsně minul bránu.

Na začátku druhého dějství dal o sobě vědět znovu Pavel Vostřák, který dostával čím dál více času na ledě. Ve 22. minutě měl i trochu štěstí, protože jeho střelu srazil za Trvaje Koreis. I v další situaci byl v hlavní roli Vostřák, tentokrát však skórovalo Brno. Plzeňský útočník trochu vypustil Tomáše Svobodu a ten s nepříliš ideálního úhlu trefil přesně. I nadále však byli hosté lepším a koncentrovanějším týmem. Naděje Komety držel Trvaj, který vychytal ve velké šanci v přesilové hře Kováře.

Na ledě se kromě hokejových akcí jiskřilo ještě více než včera. V hlavních rolích byl Radek Duda a zbytek brněnských hráčů. Série několika rozhovorů a potyček nakonec vyvrcholila osobním trestem pro plzeňského útočníka. To pro Indiány samozřejmě byla velká nepříjemnost, na kterou však mohli na chvíli zapomenout při přesilovce pět na tři v závěru třetiny. V té Plzeň zmáčkla Brno jako citrón. Unavené trio Komety nakonec oslabení zvládlo, byť Trvajovi proti Kratěnovi pomohla tyč.

Závěrečnou část načala Plzeň přesilovkou po zbytečném vyloučení Bičánka z konce druhé třetiny. Nic závažnějšího se v ní však neudálo. Kometa moc dobrých možností na vyrovnání neměla. Do největší se dostal v 46. minutě Čermák, ale bekhendovým zakončením těsně minul bránu. Na druhé straně naopak po hattricku pošilhával Vostřák, ale na Trvajovi tentokrát ztroskotal.

Branka nakonec ve třetí třetině padla, ovšem nemohla být uznána. Brno totiž dostalo v 54. minutě puk do sítě až po odpískání hlavního rozhodčího. Už v rámci pravidel pak mohli domácí skórovat v přesilového hře, touto možností však pohrdli a nepomohla jim ani závěrečné power-play. Série se tak minimálně na jedno utkání přesune opět do Plzně.

Zdeněk Venera (HC Kometa Brno): Utkání jsme vůbec nezačali dobře; dostat gól ve vlastní přesilovce není nic příjemného. Otázka je, zda by ten začátek vypadal jinak, kdybychom tento gól nedostali, ale každopádně jsme těch prvních deset minut nehráli vůbec tak, jak bychom chtěli, nebylo to dobré. Promítlo se to i do celého zápasu. Plzeň byla aktivnější, u všech puků o kousíček dřív, zkrátka si myslím, že dnes vyhrála naprosto zaslouženě.

Michal Straka (HC Plzeň 1929): Chtěli jsme navázat na včerejší výkon, být aktivní, mít dobrý pohyb, dohrávat každý souboj a pokud možno dát gól, a konečně tak prostřelit Trvaje, což se nám povedlo, i když v oslabení. Myslím, že to bylo dost důležité do celého zápasu, že jsme po celý zápas byli ve vedení, a domácí to tím pádem museli trošku otevřít a nemohli hrát úplně jen na obranu. To nám vyhovovalo. Dostali jsme se i do nějakých přečíslení a měli tam dobré kombinace, bohužel jsme nedali góly. Problém jsme měli i v přesilovkách, ale jsme nakonec strašně rádi, že jsme konečně získali bod a přesunuli sérii ještě do Plzně.

SF5 – 5.4.2012 – PLZ vs. KOM 2:7 (1:3, 0:1, 1:3)

HC Plzeň 1929: Svoboda - Hanzlík, Jeřábek, Růžička, Modrý, Vykoukal, Frolo, Kaberle Mazanec (5. A.Svoboda) - Marušák, Jiří Hanzlík, Dan Růžička, Modrý, Vykoukal, Frolo, J.Jeřábek-Duda, Martin Straka, Kratěna - Pletka, Jan Kovář, Vlasák - Michal Dvořák, Havlíček, Andrašovský - Stránský, M.Heřman, Mrňa - Vostřák.
HC Kometa Brno: Trvaj - Kováčik, Žižka, Bičánek, Vašíček, M.Hruška, Malec, Švrček - H.Zohorna, L.Čermák, Dlouhý - T. Svoboda, Divíšek, Jakub Svoboda - Erat, Petrovický, Haluza - Balej, Švaňhal, Polodna.

Branky a nahrávky: 14. Straka (Vlasák, Vykoukal), 41. Hanzlík (Kovář, Straka) - 2. Divíšek (Malec), 4. Svoboda Tomáš (Divíšek, Svoboda Jakub), 5. Balej (Polodna), 39. Kováčik (Čermák), 45. Svoboda Tomáš (Vašíček), 50. Dlouhý (Zohorna, Čermák), 53. Divíšek (Kováčik, Žižka).

Vyloučení: 9:8, navíc Vlasák (PLZ) a Malec (KOM) oba 10 min.
Využití: 1:3.
Diváci: 8236.
Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4, 2:4, 2:7.

Úvod zápasu jako tradičně přinesl hokej bez obran, ale i přesto, že velké šance měli Kovář s Pletkou, dříve se radovali hosté. Hned ve druhé minutě prostřelil Mazance Tomáš Divíšek, který jako první dojel vyražený puk a z mezikruží otevřel skóre zápasu – 0:1! Neuběhly ale ani dvě minuty a Kometa už vedla o dvě branky! Hostům se podařilo využít hned první přesilovou hru zápasu, a po nahrávce Divíška zpoza branky se bekhendem prosadil Tomáš Svoboda – 0:2! To ale nebylo ze strany Brňanů vše. Petr Polodna vyslal po pravém křídle Jozefa Baleje, který nečekal na nikoho ze spoluhráčů, napřáhl a trefil přesně – 0:3! Po tomto gólu se do branky postavil Adam Svoboda. I když vstoupila do úvodu zápasu aktivněji Plzeň, góly stříleli hosté, kteří si brzo vytvořili slušný náskok.

I nadále se snažili útočit hlavně domácí, a to i v oslabení, ale ani ve slibné šanci Marušák nedokázal Trvaje překonat. Hosté se vzchopili po skončení přesilové hry a prověřili Svobodu, který už byl ale připravený. Poté však opět hrozili Plzeňští. nejdříve se šikovně prokličkoval Kovář, který střílel tešně vedle, poté Vykoukal promarnil svoji šanci a přihrávkou zhatil celou akci. Indiáni ale pokračovali v útočném hokeji a po zásluze se dočkali. Po faulu na kapitána Straku se dostali také k přesilové hře, tentokrát ve čtyřech proti třem, a právě Martin Straka jako první z hráčů Plzně prostřelil Trvaje – 1:3! Škodováci ale nepolevili a usilovali o dosažení kontaktního gólu, což se jim málem povedlo po nádherné souhře Kováře s Vlasákem, který po kličce do strany střílel, ale na Trvaje nevyzrál! První část tak skončila 1:3 pro domácí.

Hned na úvod druhé třetiny se dostal do střely z dobré pozice opět Straka, ale Trvaje podruhé neprostřelil. Domácí si poté zahráli přesilovku a vytvořili si místy až drtivý tlak. Bohužel pro indiány ani Marušák, ani Vlasák před odkrytou brankou nedokázali zamířit přesně. Poté zahrozili také hosté, když se po chybě domácí obrany dostal nakonec k zakončení Jakub Svoboda. Jiný Svoboda – ten plzeňský, vytáhl bravurní zákrok a udržel naděje Západočechů nad vodou. Ty ještě podpořila další minuta, ve které rozhodčí poslali na trestnou lavici současně hned dva hráče Komety. Přestože celé dvě minuty strávili indiáni před Trvajem, stavem utkání pohnout nedokázali.

Plzeňané trošku polevili v aktivitě a dopředu se začala tlačit také Kometa. Její snaha vyústila v šanci Žižky, který po rychlé kombinaci v útočné třetině nastřelil vzdálenější tyčku branky domácích. Indiáni byli nadále lepší, ale udeřili opět hosté. Necelé dvě minuty před koncem druhé části propadlo jako blesk z čistého nebe nahození Jozefa Kováčika až za bezmocného Svobodu, který na brankovišti bojoval s jiným dotírajícím hráčem Komety – 1:4. Rozladění domácích hokejistů završil těsně před koncem druhé třetiny sporný ofsajd Plzně, po kterém obdržel Tomáš Vlasák za protesty osobní desetiminutový trest.

To Plzeň ale jak se říká zdravě naštvalo a snížení přišlo už po 19 sekundách poslední dvacetiminutovky, kdy zblízka propálil Trvaje Jiří Hanzlík – 2:4! Tempo hry nabralo na obrátkách a k vidění bylo v rychlém sledu několik zajímavých situací na obou stranách. Nyní se však radovali zase hosté. Střelu Vašíčka ještě zvládl plzeňský brankář vyrazit, ale jen na čepel neobsazeného Tomáše Svobody, který už neměl problém kotouč bekhendem zamést do odkryté branky – 2:5!

Domácí nesložili zbraně a snažili se o odpověď, ale chyběla jim ona pověstná lehkost ze základní části. Zmar Plzně pak definitivně dovršil přesilovkový gól Radka Dlouhého, kterým necelých jedenáct minut před koncem základní hrací doby zvyšoval už na 2:6! Další zásah pak přidal z rychlého brejku Tomáš Divíšek, který prostřelil Adama Svobodu ranou k pravé tyči – 2:7! To už bylo na některé příznivce domácích příliš, ale ti co zůstali vytvořili svému týmu v posledních minutách důstojnou atmosféru. Tu mohl v závěru ještě zužitkovat Dvořák, ale v poslední větší šanci zápasu se neprosadil.

Poslední třetina tak skončila stejně jako ta první, výsledkem 1:3. Celkově Plzeňané podlehli brněnské Kometě v semifinálové sérii 1:4 na zápasy a dočkali se tak svého konce v letošní sezoně, kterou nakonec završili na třetí příčce.

Marian Jelínek (HC Plzeň 1929): Dnešní zápas nám bohužel krutě nevyšel. Klíčovými body byl vstup do utkání, nevyužitá dvouminutová přesilovka pět na tři a pak čtvrtý gól těsně před koncem druhé třetiny. To nás všechno nalomilo, pak jsme to správně otevřeli a dostali jsme příliš mnoho gólů. První tři zápasy série mohly skončit opačně, bohužel všechny uloupil soupeř. Čtvrtý zápas v Brně byl jediný, v němž jsme byli opravdu lepší. Já z bronzu radost mám, určité zklamání tu je, ale sezona to vůbec špatná nebyla. Už jsem dřív předeslal, že v Plzni končím. Kde budu dál, teď nevím, nikde nic dohodnutého nemám.

Lubomír Oslizlo (HC Kometa Brno): Věděli jsme, že dnešní utkání bude velice těžké, ale parádně nám vyšel začátek, kdy jsme vstřelili tři branky. Druhým faktorem bylo, že jsme ubránili dvouminutové oslabení ve třech proti pěti. Tam kdyby Plzeň snížila, tak to ještě mohlo dopadnout jinak, ale výborně jsme to odbránili. Ve třetí třetině to Plzeň musela otevřít vabank a my jsme vítězství pojistili.