Historie hokejového klubu 1974 - 75

Umístění v předchozí sezóně (11.místo) mnoho radosti nejen příznivcům neudělalo a tak čekala hokejisty tvrdá a náročná letní příprava. V roce 45.výročí vzniku hokeje v Plzni začali se závěrečnou letní přípravou již v polovině července. V týmu nastaly změny. Hodně se spekulovalo, zda do Plzně přijde brankář Sparty Radvanovský. Z mužstva odešel Burda do Českých Budějovic, Balun do Gottwaldova a Valenta byl uvolněn pro případné angažmá v mužstvu druhé ligy Trenérskou dvojici Miloslav Vinš - Zdeněk Haber výbor oddílu schválil. Do áčka přešli nadějní dorostenci Brokeš, Kraft a Vimr. Při závěrečné „suché přípravě“ chyběli reprezentanti Neubauer a Ebermann, kteří absolvovali tréninkový tábor národního týmu

JDE SE NA LED

První utkání sezóny odehráli hokejisté Škody v Litvínově s domácím CHZ. Brankami Košana 2, Klapáče 2, Bednáře 2, Rosického a Trachty zvítězili 8:4. Hned o pět dnů později, tedy 14.8.1974 se představila škoda v Praze. Sparta – Škoda 9:4. Sestava: Hovora – Šmíd, Neubauer – Kajkl, Trachta – Otte, Bednář – Kudrna – Schejbal, Vrabec, Ebermann – Košan, Kraft, Huml – Rosický, Ruprecht, Klapáč – Vimr, Sýkora, Opačitý.

Pak následovali další přípravné a turnajové zápasy: Škoda – Dukla Jihlava 12:1, Škoda – Sparta 3:0, Liptovský Mikuláš – Škoda 2:12, VŽKG Ostrava – Škoda Plzeň 3:2, Slezan Opava – Škoda 4:0, Dukla Hodonín – Škoda 4:7.Škoda – Dukla Písek 11:2, Škoda – ZMS Třebíč 14:3, Motor Č.B. – Škoda 5:4, Sibir Novosibirsk – Škoda 5:5, ZVVZ Milevsko – Škoda 8:6. Posledním přípravným utkáním před zahájením ligy byl zápas v Sokolově, proti domácímu Baníku. Škoda vyhrála 7:2.

RULETA SE ROZTÁČÍ

V předvečer zahájení soutěžního ročníku (12 mužstev) se konala tisková konference na níž trenéři shrnuli přípravu mužstva a vyslovili přání, že umístění ve prostřed tabulky by mělo být uspokojující.Vysloveno bylo i to, že by se mělo více dbát na slušné chování obecenstva, neboť v předchozím ročníku skončil oddíl Škoda na posledním místě, když dvakrát platil pokutu 5000,. Kč. Soupiska mužstva: Hovora, Šott, Brokeš – Šmíd, Neubauer, Kajkl, Trachta, Otte, Bednář, Pechan – Schejbal, Vrabec, Ebermann, Rosický, Sýkora, Klapáč, Košan, Kraft, Huml, Vimr, Ruprecht, Opačitý. Trenéři: Zdeněk Haber a Miloslav Vinš.

V ÚVODU NA SPARTU

Dlouho rovnocenný boj nakonec dopadl lépe pro domácí hokejisty a to díky zejména reprezentačnímu brankáři Jiřímu Holečkovi. Sparta Praha – Škoda Plzeň 3:1 Branka: Vrabec. V domácí premiéře se před šestitisícovou návštěvou představili hokejisté Škody 13.září. Utkání přineslo spousty vzrušení, neboť druhá branka hostí padla po neodpískaném ofsajdu a nervozita z hřiště se přesunula i do hlediště. Rozhodčí Filip byl nakonec nucen utkání přerušit, až se emoce v hledišti i na ledě uklidní. Škoda –SONP Kladno 3:6 Branky: Vrabec, Ebermann, Huml

ODDÍL SE OBRACÍ K DIVÁKůM

Po nepřístojnostech, které nastaly během úvodního utkání s Kladnem se výbor hokejového oddílu Škody Plzeň obrátil k divákům se žádostí. „Vytvořme v naší krásné hale vysoce sportovně objektivní atmosféru. Nezapomeňte, že tak jako náš oddíl je reprezentantem sportovním, je i divák reprezentantem dobrých mravů a chováním nejen své osoby, ale celého kraje města i kraje.

Ani třetí utkání nepřineslo kýžené vítězství plzeňským barvám. Kometa (ZKL) Brno zejména zlepšenou hrou v poslední části zvítězila. ZKL Brno – Škoda Plzeň 4:2 Branky: Ebermann, Huml. Po třech kolech tak byla Škoda na posledním místě tabulky bez jediného bodu. VŽKG Ostrava – Škoda 6:4 Branky: Vrabec 2, Šmíd, Trachta. Ani v televizním utkání se nepodařilo Plzni vydolovat body.

PRVNÍ BODY ŠKODOVKY

Až v pátém kole se dočkala Škoda bodů. To už v brance Škody stál brankář Šott, který mnoho práce v utkání neměl (19 zásahů). Škoda Plzeň – Motor Č.Budějovice 6:2 Branky: Klapáč 2, Vimr, Vrabec, Ebermann, Opačitý Před návštěvou 4500 diváků rozhodoval Matěj. Poté přišlo utkání v městě perníku a s ním i krutá porážka. Tesla Pardubice – Škoda Plzeň 7:1 Branka: Ebermann. Bylo to prvé vítězství domácích hokejistů v této sezóně. První říjnový den tak po mdlých výkonech škodováků přišlo na utkání s Košicemi pouze jen 3000 diváků. Škoda – VSŽ Košice 4:3 Branky: Vrabec, Ebermann, Schejbal, Kajkl. O výsledku rozhodl až v poslední minutě reprezentant Kajkl, který příklepem od modré překonal košického gólmana Svitanu. Osmé kolo se hrálo 4. října a Škoda hrála v Jihlavě proti domácí Dukle. Díky výbornému výkonu ve druhé třetině se podařilo z jihlavského ledu přivést bod. Dukla Jihlava – Škoda Plzeň 2:2 Branky: Opačitý, Šmíd. V pořadí třetí výhra vynesla Plzeň na devátou příčku. Gottwaldov – Škoda Plzeň 3:4 Branky: Opačitý 2, Neubauer, Huml.

Třináct branek s Litvínovem

Dramatické utkání, když první branka padla už po 82 vteřinách hry shlédlo na šest tisícovek diváků na plzeňském zimním stadionu. Plzeň hostila Litvínov a po zásluze svého soupeře přehrála. Škoda Plzeň – CHZ Litvínov 8:5 Branky: Ebermann 2, Huml 2, Klapáč 1, Kajkl 1, Vrabec 1, Ruprecht 1. V dalším utkání vychytal domácí škodováky reprezentační gólman Jiří Holeček. Škoda Plzeň – Sparta Praha 3:4 Branky: Ruprecht, Ebermann, Vrabec. Druhou čtvrtinu soutěže odstartovali hokejisté Plzně na Kladně. SONP Kladno – Škoda Plzeň 7:2 Branky: Klapáč, Neubauer. Škoda Plzeň – ZKL Brno 4:3.Branky: Rosický 2, Vrabec, Klapáč. Škoda Plzeň – VŽKG Ostrava 5:3 Branky: Huml 2, Kajkl, Rosický, Ebermann. Motor Č. Budějovice – Škoda Plzeň 4:3 Branky: Opačitý 2, Ebermann. Škoda Plzeň – Tesla Pardubice 4:6 Branky: Huml, Ruprecht, Klapáč, Vrabec. VSŽ Košice – Škoda Plzeň 4:0.

Reprezentační přestávka

V listopadu se sešel reprezentační celek, aby sehrál turnaj Izvějstije. Plzeň měla trojici hráčů v želízku Ebermanna, Neubauera a Sýkoru. Škodovka mezitím sehrála přátelská utkání v NDR. Dynamo Weisswasser – Škoda Plzeň 1:6 a 4:3. Ligový maratón se opět rozjel 19. listopadu. Plzeň hostila třetí celek tabulky, vojáky z Jihlavy. Škoda Plzeň – Dukla Jihlava 5:1. Branky: Huml 2, Schejbal, Klapáč, Ruprecht. I další utkání vyznělo pro plzeňské hokejisty lépe, když zvítězili na ledě bratislavského Slovanu. Slovan Bratislava - Škoda Plzeň 2:3 Branky: Huml 2, Vrabec. Vítězstvím si Škoda udržela ve vyrovnané tabulce osmou příčku. Škoda Plzeň – TJ Gottwaldov 1:5. Branka: Sýkora. V 21.kole si všechny hostující mužstva odvezly body, mezi nimi i Plzeň. CHZ Litvínov – Škoda Plzeň 2:4. Branky: Huml, Schejbal, Ruprecht, Vrabec. Škoda Plzeň – Slovan Bratislava 6:2 Branky: Ebermann 3, Rosický, Vrabec, Sýkora.

Liga má polovinu za sebou

Nejlepšími střelci Plzně byli Ebermann, Vrabec a Huml se 13 brankami. Nejtrestanějším hráčem byl Opačitý 21 a Neubauer 18 minut. Škoda byl na devátém místě s 21 body a skórem 75:84 na vedoucí Kladno ztrácela 11 bodů. Sparta Praha – Škoda Plzeň 2:2 Branky: Klapáč 2. Exportní góly a famózní hokej, tak psaly titulky novin, když Plzeň přivítala vedoucí celek tabulky. Škoda Plzeň – SONP Kladno 4:4 Branky: Trachta, Huml, Klapáč, Rosický.Plzeň i nadále pokračovala ve skvělých výkonech a přivezla cenné body z Brna, které ji vynesly na sedmou příčku. ZKL Brno – Škoda Plzeň 3:5 Branky: Rosický, Kajkl, Ebermann, Klapáč, Vrabec. VŽKG Ostrava - Škoda Plzeň 3:2 Branky: Vrabec, Ebermann.

V Novém roce výhra

Sedmitisícovka diváků přišla na první utkání roku 1975. Soupeřem Plzně byl Motor České Budějovice. Utkání přihlíželi i trenéři reprezentace Andršt a Gut. Škoda Plzeň – Motor Č.B. 7:2 Branky: Klapáč 2, Vrabec 2, Schejbal 1, Otte, Ebermann. Škodovce tak po 27.kole patřila sedmá příčka v tabulce. Mezi nejlepší desítku střelců ligy se probojoval I Bohuslav Ebermann a Miroslav Klapáč a Petr Vrabec všichni 16. Tesla Pardubice – Škoda Plzeň 4:1 Branka: Vrabec. Škoda Plzeň – VSŽ Košice 6:4 Branky: Huml, Ruprecht, Rosický, Vrabec, Otte, Kajkl. Až poslední třetina rozhodla další, již 30.ligové utkání Dukla Jihlava - Škoda Plzeň 3:0. Téměř vyprodaný plzeňský stadion očekával další duel domácích hokejistů, kdy jim byl soupeřem bratislavský Slovan. Škoda Plzeň – Slovan Bratislava 4:6 Branky: Huml, Vrabec, Ruprecht, Neubauer. TJ Gottwaldov – Škoda Plzeň 6:3 Branky: Šmíd, Huml, Ruprecht. Porážka Plzně na ledě posledního celku, když domácím výborně zachytal brankář Valášek.

Ebermann a Kajkl do reprezentace

V nominaci pro nadcházející mezistátní zápasy se do nominace trenérů dostali i plzeňští hráči Ebermann s Kajklem. ČSSR – Finsko 6:1, 6:0 a 4:0. Škodováci využili přestávku k sehrání dvou přátelských utkání. Lokomotiva Zvolen - Škoda Plzeň 2:11, TJ hodonín - Škoda Plzeň 5: 7. Ve 33.kole utrpěli škodováci na domácím ledě porážku. Škoda Plzeň – CHZ Litvínov 2:4 Branky: Ruprecht 2. Škoda Plzeň – Sparta Praha 3:7 Branky: Ebermann, Klapáč, Vrabec. Krutou prohru si přivezla Plzeň s ledu vedoucího celku ligy. SONP Kladno - Škoda Plzeň 10:3. Branky: Bednář, Šmíd, Rosický. Škoda Plzeň – ZKL Kladno 5:3 Branky: Vimr, Ruprecht, Vrabec, Klapáč, Huml.

Před dvouměsíční přestávkou

Škoda Plzeň – VŽKG Ostrava 3:4 Branky: Klapáč, Otte, Sýkora. Reprezentace se připravovala na nadcházející MS. Škoda naopak hrála turnaj o Pohár osvobození. VSŽ Košice – Škoda 1:6, VŽKG Ostrava – Škoda 4:5, Škoda – ZKL Brno 2:3, Slovan Bratislava – Škoda 1:5, Škoda – Gottwaldov 11:3, Škoda – VSŽ Košice 7:2, Škoda – VŽKG Ostrava 2:4, ZKL Brno – Škoda 4:3, Škoda – Slovan Bratislava 6:4, Gottwaldov – Škoda 1:3. Výsledky MS naleznete v samém závěru.

LIGA POKRAČUJE

Motor Č.B. - Škoda Plzeň 2:2 Branky: Huml, Klapáč. Domácí zachránili body až v samém závěru, když skórovali v 59. a 60. minutě. Škoda Plzeň – Tesla Pardubice 8:4 Branky: Ebermann 3, Opačitý 2, Huml, Bednář, Klapáč.VSŽ Košice - Škoda Plzeň 0:4 Branky: Ruprecht 2, Ebermann, Kajkl. Škoda Plzeň – Dukla Jihlava 3:2 Branky: Kajkl, Klapáč, Ebermann. Slovan Bratislava – Škoda Plzeň 3:2 Branky: Klapáč 2. Škoda Plzeň – TJ Gottwaldov 5:3 Branky: Huml 2, Rosický, Klapáč, Sýkora. CHZ Litvínov - Škoda Plzeň 6:5 Branky: Sýkora, Ebermann, Kajkl, Klapáč, Huml.

LIGOVÁ TABULKA - UMÍSTĚNÍ

Umístění: Kladno, Tesla, Dukla, Litvínov, Slovan, Sparta, Motor, Brno, Plzeň, Košice, Ostrava, Gottwaldov.

Hokejové MS Mnichov 1975

ČSSR – Polsko 5:0, ČSSR – Švédsko 5:2, ČSSR – USA 8:3, SSSR – ČSSR 5:2, Finsko – ČSSR 2:6, ČSSR – Polsko 8:2, ČSSR – Švédsko 7:0, ČSSR – USA 8:0, ČSSR – SSSR 1:4.

Umístění: 1.SSSR, 2. ČSSR, 3. Švédsko, 4. Finsko, 5. Polsko, 6. USA.

Aktuálně na webu

Hlavní zprávy

Ella Gulašová je na světě!

Rozhovor

Bude to zážitek zahrát si proti bráchovi, těší se Kubalík

Tisková zpráva

Vstupenka jako jízdenka! Fanoušci mají dopravu MHD na domácí utkání indiánů i z něj zdarma

Partneři HC Škoda Plzeň

ŠKODA TRANSPORTATION a.s.
ŠKODA JS a.s. InterCora, spol. s r. o. BIOTRONIK Apex SBS IVA, s.r.o Interobal k.s.
WSM Střída
Vyhraj Rapida Hra generali puk